Herkes hayalini kurduğu eve sahip olmak ister ancak yüksek konut fiyatları ve ekonomik şartlar nedeniyle özellikle bu dönemde mevcut birikim ile ev almak hiçte kolay değildir. Fakat hemen karamsarlığa kapılmayın, kenarda belirli bir birikmiş paranız varsa bankaların uygun konut kredisi avantajlarından yararlanabilir istediğiniz eve bütçenizi sarsmadan uygun ödeme koşulları ile sahip olabilirsiniz. Bankaların yıl boyunca düzenlediği konut kredisi kampanyaları ile düşük faizlerle uzun vadede kira öder gibi evinize kavuşmanız mümkün.

Başta devlet bankaları olmak üzere bir çok özel bankanın son aylarda konut kredisindeki yaptığı faiz indirimi sayesinde konut satışlarında ciddi anlamda artış olduğu istatistiksel olarak belirtiliyor. Ziraat Bankası’nın başlattığı %0,98 faizle 120 ay konut kredisi kampanyasının yankıları sürerken bir indirimde Halk Bankası’ndan geldi. Şimdi sizlere bu iki bankanın gerçekleştirdiği konut kredisi kampanyalarını ve detaylarını aktaracağız.

konut kredisi veren bankalar ve faiz oranlari ev kredisi veren bankalar ve faiz oranlari

Konut Kredisi Veren Devlet Bankaları

Devlet bankaları gerek vadeli mevduat gerekse de kredi oranları bakımından her zaman diğer bankalardan bir adım önde bulunuyor. Özellikle Halk ve Ziraat Bankası vatandaşlara sunduğu çeşitli kredilerle her zaman onların yanında olduğunu hissettiriyor, yine bu kapsamda gerçekleştirilen konut kredilerindeki cazip faiz oranları ev almayı düşünen fakat yüksek kredi faizleri nedeniyle ev sahibi olamayanların yüzünü güldürüyor.

Halk Bankası Hesaplı Evim Konut Kredisi

Geçtiğimiz aylarda Başbakan Sayın Binali YILDIRIM’ın sinyallerini verdiği konut kredisinde faiz indirimine gidilmeli açıklaması hemen karşılık buldu ve Halk Bankası konut kredisi faiz oranını %0,98’e indirdi. Banka ‘Hesaplı Evim’ adını verdiği bu kredi kampanyası ile en fazla 500.000 TL krediyi 10 yıl vadeyle %0,98 faiz oranı ile sağlıyor. Kısaca bir hesaplama yaparsak bu şartlar altında bir kredi çektiğinizde aylık 1.420,87 TL ödeme yaparsınız, gerçekten kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorsanız en yakın Halk Bankası şubesine uğramalısınız.

konut kredisi veren bankalar ve faiz oranlari ev kredisi veren bankalar ve faiz oranlari

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Satın almak istediğiniz evi ipotek göstererek Ziraat Bankası konut kredisinden %0,98 faiz oranıyla yararlanabilirsiniz. Bankanın “Evin Ziraatten” sloganı ile başladığı bu kampanyada 120 ay vadeyle konut sahibi olmak mümkün. Üstelik ön başvuruyu Ziraat mobil uygulaması, İnternet şubesi yada telefon bankacılığı üzerinden de yapabilirsiniz.

konut kredisi veren bankalar ve faiz oranlari ev kredisi veren bankalar ve faiz oranlari

Konut Kredisi Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekli ?

Kredi miktarı açısından en yüksek limitler genellikle konut kredilerinde verildiği için bankalar bu konuda oldukça hassas ve detaylı bir araştırma gerçekleştiriyor. Yine her kredide olduğu gibi bankalar kredi çekecek olan kişinin kredi notuna göre değerlendiriyor, bunların yanı sıra aşağıdaki belgeler konut kredisi başvurusu için bankaların talep ettiği diğer argümanlardır;

1- Nüfus cüzdanı veya ehliyet
2- Gelir belgesi
3- Satın alınacak evin tapusu

Bu belgelerin yanı sıra banka sizden farklı belgelerde talep edebilmektedir. Bir sonraki aşama ise ekspertiz raporudur, bu rapor doğrultusunda banka eviniz için vereceği kredinin miktarını belirler ve uygun görüldüğü taktirde gerekli kredi adınıza çıkarılır. Günümüzde tüm bankalar konut kredisi verirken satın alınan evi ipotek ederek kredi borcu bitene kadar konut ve zorunlu deprem sigortası yapar.