Makale Yazarak İnternetten Para Kazanmak

İnternette gördüğünüz web siteleri, dolaştığınız haber siteleri ve tarayıcınızda gördüğünüz tüm paragraflar; hepsi birileri tarafından yazılıyor ve sizlere sunuluyor. Kimi zaman website sahipleri makalelerini kendileri yazsa da çoğu zaman toplu kurulumlarda makaleleri de satın almayı tercih ediyorlar.
Eğer bir şey hakkında araştırma yapabilirim, klavyeyi hızlı kullanıyorum ve kolay yoldan para kazanmak istiyorum diyorsanız, makale yazmak size göre olabilir.

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale yazmak için ihtiyacınız olan tek şey, klavyeyi güzel kullanma yeteneği, araştırma ve harmanlama becerisi ve son olarak bir satış alanı.
İnternette makale satabileceğiniz bir çok seçenek var. Dilerseniz, gözünüze kestirdiğiniz ve sık makale girişi yapılan sitelerin iletişim adresine referans makalelerinizi yollayıp sizinle çalışmak istiyorum diyebilir. Editörlük başvurusu yapabilir. Dilerseniz bionluk, freelancer, fiverr gibi satış platformlarında makalelerinizi toptan satışa sunabilir, dilerseniz de genel kanaat olan r10, wmaracı gibi platformlara üye olarak, makale yazarlığına başlayabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız, bilgiyi harmanlamayı öğrenmeli, SEO ve özgünlük kavramlarını araştırmalısınız. Yazdığınız yazılar okunabilir olmalı, insanların arayacakları kelimelere yoğunlaşmalı ve alıcının gözüne hoş gelmeli. Ayrıca yazdığınız yazılar tamamen özgün, yani diğer kaynaklardan farklı olmalı. Yazdığınız yazılar alıntı veya toplama olduğunda, yazılarınızın değeri büyük ölçüde düşmekte.

Yazılarınızı yazmak için herhangi bir word belgesi yeterli olacaktır. Müşterinizle anlaştığınızda size yazmanızı istediği kategoriyi verecek, duruma göre başlık ya da anahtar kelime temini yapacaktır. Yazdığınız yazıları bir rar dosyası ile teslim etmeniz işi tamamladığınız anlamına gelir. Müşteri revize istemediği ve işi kabul ettiği durumda, yazdığınız makalelerin 100 kelime başından fiyatını hesaplayıp ödemenizi alırsınız.

Her geçen gün, makale yazımı zorlaşmakta, özgün içerik üretmek de bir hayli uzun zaman almakta. Buna bağlı olarak makale fiyatları da artmaktadır. Örneğin 100 kelime başına, bir buçuk TL’den yazacağınız yazılarınızda, 500 kelime için 7.5 TL ödeme alırsınız.

Her ne kadar az gibi görünse de, makale yazarlığını iş haline getirmiş, birkaç ortakla bu işi sürdüren insanlar, alın terleri kurumadan ödemelerini alabilir ve kısa sürede hayal ettikleri kazanca ulaşabilirler. Asıl meslek olarak tercih edilmesi her ne kadar çok zor olsa da, günümüzde boş zamanlarda yapılabilecek ek işlerden en mantıklı ve en kazançlısı denilebilecek niteliğe sahiptir.