Youtube İle Para Kazanma Yöntemleri ve Yolları

Youtube ülkemizde memurluk, işçilik hatta doktorluk gibi artık bir iş kapısı haline gelmiştir. Youtube dış ülkelerde yıllar öncesinden geleceği görülüp yatırım yapılmış, günümüzde ise Türkiye sınırları içerisinde kaliteli bir iş fırsatı olmuştur.

Günümüzde Youtube cumhurbaşkanı adayları için dahi, konaklama yeri olmuş, reklam verenler için kaçınılmaz ilk seçenek haline gelmiştir.

Youtube’da reklam vermek, günümüzde en yüksek geri dönüşe sahip fırsatlardan birisidir. Hal böyle iken, Youtube içerik üreticisi olmak, reklam verenlerin bu denle bollukta olduğu günlerde bir hayli doğru karar olacaktır.

Youtube’dan Para Nasıl Kazanılır?

 

Youtube üzerinden para kazanma 2 yol ile gerçekleşmektedir. İlk yol, Google’ın sunmuş olduğu Adsense uygulaması üzerinden aylık düzenli gelirler elde etmenizi sağlar.

Adsense üyesi olduğunuzda ve kanalınız para kazanma özelliğine açık hale geldiğinde para kazanmanızın önünde bir engel olmayacaktır.

Peki bu para kazanma özelliği nasıl aktif edilir?

Youtube’un koyduğu kurallara göre Adsense için, kanalınızın 4000 saat izlenmeye ulaşmış olması ve 1000 aboneye sahip olması gerekiyor.

Youtube üzerinden akın akın gelen yeni kitlelerin, reklam kaybına yol açmaması için yürütülen bu kurallar reklam verenlerin mağdur olmaması için getirilmiş olmakla birlikte, para kazanmayı biraz zorlaştırmıştı. Ancak günümüzde kaliteli ve özgün bir içerikle bu barikatı bir aydan daha kısa bir sürede geçebilirsiniz.

Youtube’dan para kazanmak için içeriklerinizin özgün olması, kaliteli olması en önemli iki etken. Çektiğiniz videolar, sevdiğiniz bir alanda ise başarılı olmanız ve para kazanmanız kaçınılmaz olacaktır. Örneğin ev hanımısınız ve yemek tarifleriyle uğraşıyorsunuz. Kendinize özgü bir konsept geliştirebilir, konuklar aldığınız yemek videoları çekebilir, sohbet ve şakalı videolar hazırlayarak yemek yapmayanların dahi izlediği bir kanal oluşturabilirsiniz.

Kısa sürede kendi kitleniz oluşacak ve sizden sürekli yeni videolar isteyeceklerdir.

Özellikle kadın ve çocuğa hitap eden bir kanalsanız işiniz çok iyi demektir. Youtube Adsense’nin yanında para kazanmak için kullanabileceğiniz ikinci seçenek de “Youtube Sponsor Reklamları”.

Youtube kanalınız özgün ve kaliteli bir içerikten sonra Youtube kitlesi tarafından kendisine bir yer edincek ve Youtube içerisinde siz de youtuber olarak tanınacaksınız.

Reklam verenler, video altlarında çıkan reklamların, video oluşturucu tarafından verilen reklamlara nazaran daha az etkili olduğunu bildikleri için, eğer yüksek izlenme sayılarına ve kararlı bir kitleye sahipseniz sizinle iletişime geçip video içi reklamlar sunmak isteyeceklerdir.

Bu gibi durumlar için her zaman YouTube kanalınızın hakkında kısmında iş için mail adresi bırakmalısınız.

Sponsorlar sizlerle iletişim kurarak, onların ürünlerinin tanıtımını bir videonuzda geçirmenizi isteyecek, yerine göre çektiğiniz videoya dahi sponsor olmayı teklif edeceklerdir.

Emin olun, adsense’den alacağınızdan daha yüksek meblağları sponsorlar ile kazanabilirsiniz.